جشنواره هفتم
عضویت در خبرنامه
نام شما :
ایمیل :
موبایل :
لینک های مفید
نظرسنجی
نظر شما نسبت به قالب جديد سايت چيست ؟

آب و هوا

جای خالی صنایع تبدیلی در استان فارس؛ اعطای تسهیلات ۷ میلیاردی به سرمایه‌گذاران

شهر میمند فیروزآباد به واسطه تولید گل محمدی و گلاب مرغوب نامی آشنا در سطح ایران و جهان است اما تولیدکنندگان از نبود صنایع تبدیلی کافی گلایه دارند.

به گزارش تسنیم از شیراز، توجه به شرایط و امکانات بومی در اقتصاد و استفاده از ظرفیت‌­های هر منطقه در رشد اقتصادی از ملزومات اقتصاد مقاومتی است. رهبر معظم انقلاب اسلامی این مهم را هدف ابلاغ سیاست­‌های کلی اصل 44 در سال‌های اخیر دانستند و بر آن تاکید دارند.

ظرفیت بی‌نظیر استان فارس در گیاهان دارویی، گل محمدی و دیگر گل‌هایی که در تولید عرقیات به کار می‌روند، سبب شده این استان همواره یکی از استان‌های مطرح در زمینه تولید عرقیات و گلاب باشد، به گونه‌ای که گلاب میمند در کنار گلاب دیگر شهرها نامی معتبر در سطح ایران و جهان است.

نبود صنایع تبدیلی گلایه تولیدکنندگان گل و گلاب

نبود صنایع تبدیلی کافی در این شهر سبب گلایه تولیدکنندگان شده، به گونه‌ای که حسن غضنفری، یکی از تولیدکنندگان موفق گلاب و عرقیات بخش میمند در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: نبود صنایع تبدیلی کافی در این شهر سبب شده 40 تا 50 درصد گل میمند به صورت خام به کاشان فرستاده و محصول خروجی آن به نام این شهر در بازار عرضه شود.

موضوعی که سید کمال علوی، فرماندار شهرستان فیروزآباد نیز در گفت‌وگو با تسنیم بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: به دلیل کمبود صنایع تبدیلی در این شهر بخش عمده‌ای از تولیدات گل و گلاب میمند به دیگر شهرها از جمله قمصر کاشان ارسال می‌شود. با این حال وی خبری خوش به تولیدکنندگان گل و گلاب می‌دهد و آن راه‌اندازی شهرک صنعتی شهر میمند است.

براساس گفته غضنفری در حال حاضر 80 کارگاه در شهر میمند فعال است که حدود 85 درصد آن سنتی و تنها 15 درصد صنعتی است که با راه‌اندازی این شهرک صنعتی زمینه راه‌اندازی واحدهای صنایع تبدیلی گل و گلاب فراهم می‌شود.

شهرک صنعتی میمند بستری برای صنایع تبدیلی

به گفته علوی شهرک صنعتی میمند در 90 هکتار در نظر گرفته شده که تاکنون 20 هکتار آن آماده‌سازی شده و بخشی از زیرساخت‌های آن مانند مخزن هزار مترمکعبی آب، آسفالت و برق فراهم شده است. آنگونه که فرماندار فیروزآباد می‌گوید: تاکنون 5 واحد به بهره‌برداری رسیده و 20 واحد نیز قرار داد بسته شده و در حال ساخت‌وساز هستند.

وی این شهرک صنعتی را بستر مناسبی برای فعالیت در زمینه صنایع تبدیلی مربوط به گل و گلاب می‌داند و از اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر تا سقف 7 میلیارد به کسانی خبر می‌دهد که متقاضی راه‌اندازی واحدهای فرآوری مرتبط با گل و گیاهان دارویی باشند.

فرماندار فیروزآباد وجود مواد اولیه و در دسترس بودن آن را یکی از دلایل اقتصادی بودن طرح‌های صنایع تبدیلی و فرآوری اعلام می‌‌کند چراکه در چنین سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار نیاز به صرف هزینه‌های جانبی از جمله حمل و نقل ندارد.

علوی معتقد است که میمند با 2500 هکتار باغات گل که شامل انواع گل‌ها و گیاهان دارویی می‌شود، می‌تواند به قطب گیاهان دارویی تبدیل شود و شهرک صنعتی آن نیز می‌تواند به عنوان شهرک صنعتی گیاهان دارویی برجسته شود.

به گفته وی در این بخش از انواع گیاهان دارویی و گل محمدی سالانه 10 هزار تن گلاب و 11 هزار تن سایر عرقیات به دست می‌آید که 60 درصد آن به استان‌های کشور و کشورهای مختلف در آسیا و اروپا صادر می‌شود.

فرماندار فیروزآباد تهیه گلاب و عرق را تنها یکی از موارد استفاده گل‌ها و گیاهان دارویی این منطقه می‌داند و با توجه به تولیدی که در بخش میمند وجود دارد، از فراهم بودن زمینه تولید اسانس، تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع مرباها و شربت‌ها و دمنوش‌ها سخن می‌گوید که به دلیل عدم وجود صنایع تبدیلی و فرآوری این امکان از بخش میمند و شهرستان فیروزآباد سلب شده اما شهرک صنعتی بستری است که این امکان را فراهم می‌کند

تاریخ درج :  شنبه 6 مرداد 1397 ساعت 13:24

تعداد بازدیدها : 10

 

ارسال نظر

نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :  

حامیان مالی هفتمین جشنواره
مجله حامی
اوقات شرعی