جشنواره هفتم
عضویت در خبرنامه
نام شما :
ایمیل :
موبایل :
لینک های مفید
نظرسنجی
نظر شما نسبت به قالب جديد سايت چيست ؟

آب و هوا

شرکت سهامی (عام) پتروشیمی شیراز

مجتمع پتروشيمی شيراز بعنوان اولين واحد توليدی صنايع پتروشيمی ايران و در سال 1342 به منظور توليد کودهای شيميايی ازته آغاز به فعاليت نمود.

اين مجتمع در 45 کيلومتری شهر شيراز، در مجاورت رودخانه کر و در نزديکی مرودشت واقع گرديده است. وسعت مجتمع 300 هکتار است که از اين مقدار 72 هکتار آنرا محوطه صنعتی تشکيل ميدهد. ارتفاع مجتمع از سطح دريا حدود 1600 متر می باشد.

شروع بکار مجتمع با بهره برداری از 4 واحد توليد آمونياک ،اوره ، اسيد نيتريک و نيترات آمونيوم و نيز واحد تامين سرويسهای جانبی ( آب ، برق ، بخار و هوای فشرده ) توام بوده و پس از آن با توجه به نياز کشور ، طرحهای توسعه متعددی به مرحله اجرا در آمده است.

اولين طرح توسعه مجتمع با بهره برداری از واحد سودااش در سال 1352 به مرحله اجرا در آمد و سپس در سال 1355 با احداث واحدهای STPP و DAP روند توسعه ادامه يافت. بزرگترين طرح توسعه مجتمع در سال 1364 به مرحله بهره برداری رسيد. در اين طرح واحدهای جديد توليد آمونياک ، اوره ، اسيد نيتريک ، و نيترات آمونيوم با ظرفيتی معادل 10 برابر واحدهای قديم به همراه واحدهای کلر آلکالی – متانول – پرکلرين و آرگون نيز به ترتيب طی سالهای 1367 و 1369 و 1372و 1373 به بهره برداری رسيدند.

در حال حاضر ظرفيت اسمی واحدهای توليدی مجتمع برابر با 1867000 تن در سال می باشد که از اين ميزان در حدود 1043000 تن محصول نهائی قابل فروش به بازار عرضه و مابقی شامل محصولات ميانی می باشد. بمنظور پشتيباني واحدهاي توليدي و نيز ارتقاء سطح مهارتهاي كاركنان و همچنين فراهم نمودن محيطي ايمن ، تسهيلات زير در مجتمع فراهم گرديده است :

كارگاه مركزي مجتمع با بهره برداري از تجهيزات مدرن و پيشرفته وظيفه تعمير و نگهداري تأسيسات را بعهده دارد.

مركز آموزش مجتمع نيز با برقراري دوره هاي آموزشي الكترونيك ، كامپيوتر ، مكانيك ، برق ، زبان انگليسي و بسياري از رشته هاي ديگر مورد نياز ، وظيفه آموزش و ارتقاء سطح علمي كاركنان را عهده دار است .

 شايان ذكر است كه بسياري ازمديران شركتهاي تابعه شركت ملي صنايع پتروشيمي تجارب ارزشمند خود را دراين مجتمع بدست آورده اند. 14% شاغلين مجتمع داراي مدرك دانشگاهي 6% تكنسين هاي فني، 30 % فارغ التحصيلان دبيرستان و مابقي كارگران ماهر ميباشند.

اداره ايمني و آتش نشاني مجتمع با بهره گيري از پرسنل ماهر و كارآزموده و نيزتجهيزات لازم ،تأمين ايمني كاركنان و تأسيسات و مقابله باحوادث احتمالي را بعهده دارد.

مراقبتهاي بهداشتي و پزشكي كاركنان درمقابل حوادث و سوانح نيزتوسط درمانگاه مجتمع انجام ميشود.

 تلاش و هميت مديريت وكاركنان مجتمع جهت ارتقاء كيفي محيط كار منجر به اخذ گواهينامه هاي مديريت تضمين كيفيت ، مديريت زيست محيطي و همچنين مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي گرديده است . بمنظور حفاظت و صيانت از محيط زيست، دفع پسابهاي صنعتي با بكارگيري اصول علمي و درحوضچه هاي تبخيري كه خارج ازمجتمع قراردارند انجام ميشود.

ايجاد 120 هكتار فضاي سبز درداخل و خارج مجتمع نيز گامي ديگر درجهت ايجاد فضاي سالم درمجتمع و محيط اطراف ميباشد.

مجموعه اقدامات زيست محيطي انجام گرفته منجر به انتخاب مجتمع به عنوان صنعت پاك، صنعت سبز و دريافت لوح صنعت سبز گرديده است .

 

ارسال نظر

نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :  

حامیان مالی هفتمین جشنواره
مجله حامی
اوقات شرعی