جشنواره هفتم
عضویت در خبرنامه
نام شما :
ایمیل :
موبایل :
لینک های مفید
نظرسنجی
نظر شما نسبت به قالب جديد سايت چيست ؟

آب و هوا

گزارش جشنواره

اهم اقدامات سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان فارس

هدف از برگزاری جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان فارس، فرهنگ سازی مبحث رعایت حقوق مصرف کنندگان و توجه به این مهم در تولید کالا و ارائه خدمات است. از دو سال پیش یعنی از زمان برگزاری چهارمین جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان فارس، لزوم استفاده از ابزارهای دیگری همچون رسانه های مکتوب، الکترونیک و مجازی برای آگاه سازی مردم و جلب توجه تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات به این مقوله اساسی مشخص شد.

به منظور ترغیب اهالی رسانه فارس به تهیه و تنظیم اخبار و گزارشهای مرتبط با حوزه حمایت از حقوق مصرف کننده، اولین فراخوان تقدیر از خبرنگاران فعال در این حوزه منتشر و در حاشیه جشنواره چهارم از 2 نفر از خبرنگاران فعال در بخش یاد شده تقدیر به عمل آمد. این رخداد در حاشیه پنجمین جشنواره در سطح وسیعتری برگزار و  از 4 نفر از خبرنگاران تجلیل شد.

سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همزمان با برگزاری ششمین جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان فارس، برای دستیابی به اهداف اولیه که همان آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان و ایجاد حساسیت در تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات با هدف ارتقاء کیفی تولیدات و خدمات در استان فارس است، تصمیم به برگزاری سومین جشنواره مطبوعات حمایت از حقوق مصرف کنندگان با دید حرفه ای تر و تخصصی تر و بصورت مستقل نمود.

برای این منظور با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به عنوان متولی بخش فرهنگ و رسانه استان رایزنی های لازم انجام و همکاری مشترک صورت پذیرفت.

مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این راستا به شرح زیر می باشد:

مرحله اول: رایزنی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و اعلام فراخوان جشنواره

1ـ برگزاری 5 جلسه رایزنی و هماهنگی برگزاری سومین جشنواره مطبوعات به صورت مستقل با رئیس محترم اداره مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس

2ـ برگزاری نشست مطبوعاتی با حضور جناب آقای همتی ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس و جناب آقای امیدبخش معاون محترم فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در تاریخ 14 دی ماه 1395 در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان

3ـ چاپ پوستر و فراخوان و توزیع آن بین روزنامه نگاران و روزنامه ها و خبرگزاری ها

4ـ اطلاع رسانی به خبرنگاران، روزنامه نگاران، عکاسان و فعالان رسانه توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان های استان به روزنامه های فعال در شهرستان

5ـ اطلاع رسانی از طریق وب سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و سایت جشنواره تقدیر از حامیان حقوق مصرف کنندگان این استان

6ـ اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی و انتشار پوستر و فراخوان جشنواره در گروه های خبرنگاران

 مرحله دوم: دریافت آثار

با توجه به فراخوان جشنواره، زمان ارسال آثار تا 30 بهمن ماه اعلام شده بود که به واسطه تماسهای خبرنگاران تا پایان روز یکم اسفندماه تمدید شد.

در این مدت 34 خبرنگار با ارسال 135  اثر در جشنواره مشارکت نمودند.

این خبرنگاران از 5 روزنامه،3 خبرگزاری، 3 هفته نامه، یک ماهنامه و یک پایگاه تحلیلی خبر استانی بودند.

مرحله سوم: بررسی اولیه آثار

در بررسی اولیه آثار که از نظر ارتباط موضوع با محورهای جشنواره انجام گرفت، 135 اثر ارسال شده بررسی و  79 اثر به مرحله داوری راه یافتند که شامل 31 گزارش و 22 خبر در بخش حرفه ای (رعایت حقوق مصرف کنندگان) و 26 اثر در بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی) بود.

این آثار برای پرهیز از هر نوع شائبه ای در انتخاب، بدون ذکر نام نویسنده و عنوان روزنامه به صورت الکترونیکی برای داوران ارسال گردید.

مرحله چهارم: داوری

الف ـ داوری آثار:

داوری آثار به 3 داور شامل: یک داور استانی (جناب آقای دکتر شاکر، رئیس دانشکده خبر شیراز) و 2 داور خارج از استان (جناب آقایان دکتر زمانی از اصفهان و امیر ترقی نژاد از یزد که هر دو مدرس خبرنگاری هستند) سپرده شد.

داوران هر کدام جداگانه به داوری آثار پرداخته و در نهایت با انتخاب جناب آقای امیر ترقی نژاد به عنوان رئیس هیات داوران و رایزنی های کلی نفرات برتر در هر بخش انتخاب شدند.

در بخش خبر نگاه حرفه ای: 3 نفر مقام اول تا سوم و  یک نفر شایسته تقدیر

در بخش گزارش نگاه حرفه ای: 3 نفر مقام اول تا سوم و یک نفر شایسته تقدیر

در بخش ویژه: 3 نفر مقام اول تا سوم و 2 نفر شایسته تقدیر

ب ـ جوایز :

جایزه مقام اول هر بخش: تندیس جشنواره + لوح تقدیر + کارت هدیه 500 هزار تومانی

جایزه مقام دوم هر بخش: لوح تقدیر + کارت هدیه 400 هزار تومانی

جایزه مقام سوم هر بخش: لوح تقدیر + کارت هدیه 300 هزار تومانی

جایزه مقام شایسته تقدیر: لوح تقدیر + کارت هدیه 100 هزار تومانی

این توضیح لازم است که به پاس قدردانی از همه خبرنگارانی که با ارسال آثار در این جشنواره مشارکت و به رونق بخشیدن آن کمک کردند، لوح تقدیری به آنها تقدیم شد.

حامیان مالی هفتمین جشنواره
مجله حامی
اوقات شرعی